پلاک دندان کودکان چیست؟

پلاک دندان کودکان چیست؟ اگر این سوال برای شما پیش آمده باید گفت پلاک دندان یکی از اصلی ترین علت های پوسیدگی دندان و بیماری لثه می باشد. پلاک به صورت یک لایه نازک تشکیل شده از باکتری که معمولا بی رنگ است روی سطح دندان قرار دارد و با شستشوی با آب هم از بین نمی‌روند. دندان ها دارای هیچ گونه سیستم تنظیم کننده برای از بین بردن این پلاک ها نمی باشند. همین موضوع باعث می شود انباشته شدن این پلاک ها باعث بیماری های خفیف در لثه و پوسیدگی دندان شود. برای آشنایی بیشتر با این مبحث تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید:

مراقبت های بعد از کشیدن دندان شیری

 

پلاک دندان کودکان چیست

 

 

پلاک دندانی چیست؟

پلاک دندانی ماده‌ای است که به دلیل وجود باکتری‌ها و ذرات غذایی روی سطح دندان‌ها تشکیل می‌شود. این پلاک می‌تواند باعث مشکلات جدی از جمله پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه شود. به همین دلیل، آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان بسیار مهم است تا آنها بتوانند در آینده نیز عادت‌های بهداشتی را رعایت کرده و دندان‌های سالم و زیبا داشته باشند.

 

 

علائم نشان دهنده پلاک دندان

از رایج ترین علائم وجود پلاک دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس کردن بوی بد دهان که به راحتی این بو از بین نمی رود.
 • افزایش حساسیت دندان ها به گرما.
 • افزایش حساسیت دندان ها به سرما.
 • قرمز و متورم شدن لثه ها.
 • خون ریزی لثه ها بعد از مسواک زدن.

 

پلاک دندان کودکان چیست

 

چگونه می‌توان پلاک دندان را به طور عادی تشخیص داد؟

برای تشخیص پلاک دندان به طور عادی، استفاده از قرص آشکارساز می‌تواند بسیار مفید باشد. این قرص‌ها دارای یک نشانگر رنگ هستند که روی پلاک‌ها چسبیده و آن‌ها را قابل مشاهده می‌کند. بهترین زمان برای استفاده از این قرص‌ها، پس از مسواک زدن است تا تأثیر این عمل روی دندان‌ها بررسی شود. این قرص‌ها در داروخانه‌ها موجود هستند و پس از مسواک زدن، کودک می‌تواند یکی از این قرص‌ها را بجوید و سپس دهان را با آب شستشو دهد. رنگ باقی مانده بر روی دندان‌ها نشانگر وجود پلاک است که با تکرار عمل مسواک زدن می‌توان آن را از بین برد.

 

 

تأثیر پلاک دندانی بر سلامت دندان کودکان

پلاک دندانی، به عنوان یک لایه چسبنده بر روی سطح دندان‌های کودکان شکل می‌گیرد و می‌تواند تأثیرات جدی بر سلامت دندان‌ها داشته باشد. وقتی که کودکان غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی قند یا نشاسته می‌خورند، باکتری‌ها شروع به ترشح مواد اسیدی می‌کنند که بافت مینای دندان را تخریب کرده و پوسیدگی دندان را به وجود می‌آورند. علاوه بر این، تشکیل پلاک می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه شود. در صورتی که این بیماری‌ها پیشرفت کنند، لثه‌ها قرمز و متورم می‌شوند و می‌تواند به بیماری‌های شدید لثه منجر شود که باعث تحلیل بافت لثه و آسیب به استخوان‌های حمایت‌کننده دندان می‌شود. بنابراین، حفظ بهداشت دهان و دندان کودکان و جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی بسیار مهم است.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی کودکان در اصفهان

 

راهکارهای جلوگیری از ایجاد پلاک دندان

با رعایت نکات زیر می توانید از ایجاد پلاک دندان جلوگیری کنید:

 • داشتن یک رژیم مناسب ( مصرف مواد قندی و همچنین نشاسته را کاهش دهید)
 • از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید. با استفاده از این دهانشویه می توانید باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک دندان می شوند را از بین ببرید.
 • بعد از هر وعده غذایی حتما دهان خود را بشویید. با این کار باعث از بین بردن غذاهای موجود در دهان می شوید.
 • بعد از هر وعده غذایی از مسواک استفاده کنید. توصیه می شود به صورت آرام و دایره‌ای از مسواک استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یکبار برای معاینه و جرم گیری دندان‌ های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از نخ دندان برای از بین بردن مواد غذایی بین دندان‌ها استفاده کنید.
 • زبان خود را حتما تمیز کنید.

 

پلاک دندان کودکان چیست

 

 

تفاوت بین پلاک و تارتار

پلاک و تارتار دو مفهوم متفاوت در حوزه بهداشت دهان و دندان هستند. پلاک به مواد معدنی در بزاق بستگی دارد و هر روز تشکیل می‌شود، اما تارتار به ماده‌ای زرد رنگ تبدیل می‌شود که در امتداد لثه، مابین لثه و دندان ها و قسمتهای پشت دندان ایجاد می‌شود. حذف پلاک‌ها به راحتی امکان‌پذیر است، اما برای حذف تارتار نیازمند توجه و تخصص متخصص دندان‌پزشک است. بنابراین، برای حفظ سلامت دهان و دندان، لازم است هر روز پلاک‌های دندان را پاک کنیم و در صورت لزوم به دندانپزشکی کودکان در اصفهان مراجعه کنیم تا تارتار را نیز از بین ببرد.

 

 

جرم‌گیری و تمیز کردن دندان‌ها

تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها اصلی تربن پیشگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌هاست. حذف پلاک از روی دندان‌ها و جرم دندان، حذف جرم (تارتار) از روی خط لثه و صیقل‌دهی و حذف لکه‌ها از روی دندان‌ها روش هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشند. پلاک یک ماده چسبنده است که در اثر ترکیب ذرات غذا، بزاق و باکتری‌ها در دهان تشکیل می‌شود و باعث پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شود. جرم دندان نیز پلاک‌های سخت‌شده را که بر روی سطح دندان‌ها انباشته شده و برداشتن آنها سخت شده است، شامل می‌شود. همچنین، با صیقل‌دهی و حذف لکه‌ها از روی دندان‌ها، زیبایی و درخشندگی دندان‌ها تقویت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید